Eterično ulje lavandina ili “lavanda koja to nije”

Eterično ulje lavandina ili “lavanda koja to nije”

 

Piše: Mr. sc. Jasminka Papić, dipl. ing., aromaterapeutkinja

Turistički štandovi kao i štandovi na različitim sajmovima prirodnih i eko domaćih proizvoda diljem Lijepe naše nezamislivi su bez maštovito dizajniranih poklon paketića s bočicama eteričnog ulja i prelijepim platnenim lutkicama ili jastučićima punjenim mirisnim suhim cvjetićima na kojima ljubičastim slovima piše: “domaća lavanda”, eko-uzgojeno, proizvedeno na tradicionalan način… Na štandovima se, uz proizvode od „domaće lavande“, gotovo uvijek mogu naći letci ili brošure s popisom zdravstvenih tegoba i poremećaja kod kojih pomaže upravo „domaća lavanda“.

Stvarnost je, ipak, nešto drugačija, jer se iza naziva „domaća ili dalmatinska lavanda“ zapravo najčešće nalazi – lavandin. Njegov plavo-ljubičasti cvijet izgledom i mirisom zaista je sličan pravoj lavandi. Razlike koje među njima ipak postoje vode nas po objašnjenje u priču o njihovom porijeklu. Lavandini su nastali križanjem dviju vrsta lavandi: nježnije, uskolisne prave lavande, L. angustifolia i robusnije širokolisne lavande L. Spica. Puni latinski naziv za lavandin je Lavandula x hybrida Reverchon ex Briq ili Lavandula x intermedia Emeric ex Loisel. Različiti klonovi lavandina razlikuju se po svom izgledu, kemijskom sastavu i biološkom djelovanju. Zajednička im je karakteristika povišena količina kamfora u odnosu na pravu lavandu.

U aromaterapiji se koriste tri najpoznatija klona lavandina: abrial, super i Grosso, a priznat je i naš, pomalo drugačiji lavandin, poznat pod nazivom „Budrovka“ (Lavandula x hybrida ‘Reverchon II’). Budrovka je autohtona hrvatska kultura koja potječe s otoka Hvara. Karakteriziraju je veći i tamniji cvjetovi, veći grm i znatno veće količine ulja u odnosu na pravu lavandu. Raste samoniklo, ali se i intenzivno kultivira i uzgaja jer ima veliki gospodarski i industrijski značaj za Republiku Hrvatsku.


Koja je razlika između lavandina i lavande?

Grmovi svih vrsta lavandina su relativno veliki, a cvatovi nemaju duboki intenzitet ljubičaste boje kao kod prave lavande. Mogu biti različitih nijansi plavo-ljubičaste boje, a mogu se naći i ružičasti ili bijeli varijeteti. Od prave lavande, lavandini se razlikuju po razgranatoj stabljici s (najčešće) tri cvata. Cvate od početka srpnja do kraja kolovoza. Lavandin je u Hrvatskoj do nedavno bio najrasprostranjeniji na obalnom dijelu zemlje, dok se posljednjih deset – dvadeset godina, sve više, uspješno uzgaja i na kontinentu.

U Hrvatskoj, kao i u ostalim krajevima Europe i svijeta lavandini se sade znatno više i češće nego prava lavanda. Osnovni razlog za to je puno bolje iskorištenje, odnosno i do tri puta više eteričnog ulja nego kod prave lavande. Nažalost, eterično ulje prave lavande se često i krivotvori upravo jeftinijim lavandinima.

Eterično ulje lavandina, uključujući i Budrovku razlikuje se od lavandinog ulja po:

  • kemijskom sastavu
  • oštrijem i pomalo bockavom mirisu
  • farmakološkoj aktivnosti

Dijapazon njegovog ljekovitog djelovanja znatno je uži, ali ne i slabiji, a u aromaterapijskim recepturama ne bi ga trebali koristiti umjesto prave lavande, jer može izazvati neželjene posljedice.

Eterično ulje prave lavande izuzetno je blago i sigurno za primjenu. Njegov dodatak oplemenit će i dodatno obogatiti bilo koju aromaterapijsku recepturu. Nasuprot tome lavandine je potrebno koristiti s mjerom i određenim oprezom. Oštrina njihovog mirisa potječe od 1,8-cineola i spomenutog kamfora kojih prava lavanda (osim u tragovima) nema. Njihovi udjeli variraju, ovisno o varijetetu lavandina i mjestu njegovog uzgoja. Prisustvo ovih sastavnica ograničava primjenu lavandina, ali mu osigurava i neke ljekovite bonuse.

Miris eteričnog ulja lavandina djeluje osvježavajuće i razbuđujuće, za razliku od prave lavande koja ga umiruje i djeluje opuštajuće. Zbog toga nije preporučljivo da koristite lavandin u difuzoru prije spavanja, kao što to radite s lavandom. Lavandini sadrže i linalol, linalil-acetat uz brojne druge sastavnice koje se mogu naći u lavandinom ulju. Razlike među njima se odnose na njihove udjele i omjere. Naša Budrovka je bogata linalolom (može imati i preko 50%). Linalil-acetata često ima i preko 10%: Sadrži i značajne količine 1,8-cineola. Udio kamfora veći je u hvarskoj Budrovki nego u ulju dobivenom destilacijom cvjetova botanički identičnih biljka posađenih na kontinentalnom dijelu Hrvatske ili u Istri i Primorju.

 

Najnovije objave

Eterična ulja – prirodna podrška tijekom putovanja

Eterična ulja – prirodna podrška tijekom putovanja

Putovanje u nepoznate krajeve, uz ushićenje mogu vam donijeti i stres, mučnine te ubode insekata i manje ozljede. Ako se...

Proljeće - idealno vrijeme za aromaterapiju!

Proljeće - idealno vrijeme za aromaterapiju!

Dok se svijet budi iz zimskog sna, proljeće donosi osjećaj obnove, rasta i svježe energije. Savršeno je vrijeme da osvježite...

Eterična ulja za emocionalnu podršku

Eterična ulja za emocionalnu podršku

Dobrodošli u naš vodič za prirodni unutarnji balans i mentalnu podršku! U ovom ćemo vodiču istražiti kako eterična ulja mogu...

Eterična ulja – prirodna podrška tijekom putovanja

Eterična ulja – prirodna podrška tijekom putovanja

Putovanje u nepoznate krajeve, uz ushićenje mogu vam donijeti i stres, mučnine te ubode insekata i manje ozljede. Ako se dobro pripremite, mnoge od navedenih neugodnosti možete izbjeći ili ih znatno ublažiti i maksimalno se posvetiti uživanju i opuštanju. Zato ponesite sa sobom vaš mirisni set eteričnih ulja. Što bi on trebao sadržavati, pročitajte u nastavku.

Proljeće - idealno vrijeme za aromaterapiju!

Proljeće - idealno vrijeme za aromaterapiju!

Dok se svijet budi iz zimskog sna, proljeće donosi osjećaj obnove, rasta i svježe energije. Savršeno je vrijeme da osvježite svoj dom, podignete raspoloženje i prihvatite živahne mirise sezone. Eterična ulja hvataju esenciju proljeća - cvjetne note, svježe mirise i vesele citruse - pomažući vam da stvorite prostor koji je lagan, prozračan i pun života. Bilo da ih raspršujete kako biste pročistili zrak, dodajete li ih domaćim sredstvima za čišćenje ili ih koristite za njegu sebe, prava eterična ulja mogu poboljšati vaše proljetno iskustvo na najprirodniji način.

Eterična ulja za emocionalnu podršku

Eterična ulja za emocionalnu podršku

Dobrodošli u naš vodič za prirodni unutarnji balans i mentalnu podršku! U ovom ćemo vodiču istražiti kako eterična ulja mogu podržati emocionalno blagostanje, koja su najbolja ulja za upotrebu i podijeliti jednostavne recepate koje možete isprobati već danas.