Trudnoća je posebno razdoblje u životu svake žene. Iako su eterična ulja dugo prisutna na tržištu, aromaterapeuti, knjige o aromaterapiji i javnost i dalje vode raspravu o tome trebaju li se eterična ulja koristiti tijekom trudnoće i, ako mogu, koja su to eterična ulja?
Na pitanje smiju li se eterična ulja koristiti u trudnoći, nema jednostavnog odgovora. Kratak odgovor bi glasio: smiju, ali je potreban oprez kod njihovog korištenja. Postoje dokazi da eterična ulja mogu znatno olakšati neke tegobe koje prate trudnoću, poput mučnine, tjeskobe, nesanice, bolova u mišićima i leđima; mogu se koristiti i za njegu kože u prevenciji strija i biti odlična podrška tijekom poroda. Pri korištenju eteričnih ulja iznimno je bitno koristiti samo dozvoljena prirodna eterična ulja, kemotipizirana (jasno botanički i kemijski definirana), terapeutske kvalitete, u određeno vrijeme, na određeni način i u manjoj dozi nego što biste ih koristili da niste trudni.
Načini korištenja eteričnih ulja su:
- oralno
- u difuzeru
- na koži
1. Oralna primjena eteričnih ulja
Oralna primjena najrizičniji je način korištenja eteričnih ulja za trudnicu, zato ga treba izbjegavati. U posljednje vrijeme mogu se čuti preporuke za konzumiranje eteričnih ulja kapanjem u vodu ili neki drugi napitak – to je najbolje u potpunosti izbjegavati, osobito u trudnoći jer se eterična ulja ne otapaju u vodi te ako se primjenjuju na taj način, mogu oštetiti sluznicu probavnog sustava.
2. Eterična ulja u difuzeru
Najmanji rizik za trudnicu predstavlja indirektna inhalacija eteričnih ulja putem ultrazvučnog difuzera ili nebulizatora. Na taj način može se sigurno koristiti puno eteričnih ulja (čak i ona koja se ne preporučuju nanositi na kožu). Bitno je samo da difuzer nije stalno upaljen, odnosno da trudnica nije stalno izložena djelovanju eteričnih ulja. Ta preporuka vrijedi i inače, osobito ako se za raspršivanje eteričnih ulja koristi nebulizator, koji raspršuje čista prirodna eterična ulja ili njihove mješavine.
Žene tijekom trudnoće imaju pojačani osjet mirisa i okusa, pogotovo u prvom tromjesečju, pa je to ujedno na neki način dobar obrambeni mehanizam koji sprječava majku da konzumira ili inhalira potencijalno štetnu tvar. Dakle, treba raditi pauze. Difuzer se može koristiti 2 do 3 puta dnevno najviše sat vremena, uz pauze od nekoliko sati. Nebulizator je dovoljno koristiti jednom u 24 sata.
3. Primjena eteričnih ulja na kožu
Nešto veći rizik za trudnicu postoji kod primjene eteričnih ulja na kožu. Zbog malih molekula eterična ulja preko kože prolaze u krvotok i ostale tjelesne tekućine. U normalnim uvjetima to nam je važno, no koža u trudnoći jače je propusna i osjetljivija je, pa mnoga eterična ulja mogu dospjeti i do posteljice. Prema Tisserandu i Balacsu, prelazak placente ne mora nužno značiti da postoji rizik od toksičnog djelovanja za fetus – to će ovisiti o toksičnosti i koncentraciji pojedinih komponenata eteričnog ulja u plazmi.
Neki autori smatraju da nije dobro koristiti eterična ulja tijekom trudnoće, osobito u prva tri mjeseca trudnoće, dok drugi smatraju da primjena eteričnih ulja na kožu u koncentracijama do 2 % ne predstavlja opasnost.
Battaglia navodi: „razborita upotreba eteričnih ulja, zajedno s odgovarajućim oblicima masaže od strane vještog terapeuta, može olakšati trudnoću i pružiti osjećaj njege koji će utješiti majku u trenutcima kada se vjerojatno osjeća prilično krhko. “
Autori kao što su Ron Guba, Kurt Schnaubelt i Chrissie Wildwood navode da „nije zabilježen slučaj pobačaja ili urođene mane koja je rezultat aromaterapijske masaže korištenjem terapijskih aplikacija bilo kojeg eteričnog ulja.”
Zbog nejasnih, a ponekad i kontradiktornih informacija, kod samostalne izrade pripravaka za njegu kože, potrebno je koristiti samo dozvoljena prirodna eterična ulja, u određenoj koncentraciji i terapeutske kvalitete. U prvom tromjesečju bolje je staviti fokus na bazna ulja, maslace i hidrolate koji njeguju kožu. Siguran način upotrebe eteričnih ulja je njihovo korištenje u manjoj koncentraciji u pripravcima za masažu i njegu kože ili u difuzeru.
Preporučene doze eteričnih ulja za njegu lica kreću se od 0,3 do 0,5% (ili u kapima 5-10 kapi na 100 g/ml pripravka), a za njegu tijela od 0,5 do 1% (10 – 20 kapi na 100 g/ml pripravka).
Prije upotrebe eteričnih ulja, uvijek najprije treba provjeriti njihove karakteristike te moguće kontraindikacije i nuspojave i koristiti samo 100% prirodna, čista, nepatvorena, kemotipizirana eterična ulja terapeutske kvalitete, od provjerenih dobavljača.
Koriste li se gotovi, registrirani kozmetički proizvodi oni već sadrže dozvoljene koncentracije eteričnih ulja, a ukoliko se ne smiju koristiti u trudnoći, na pakiranju to mora biti i navedeno.
Eterična ulja sigurna za trudnice
Primjenom na kožu, propisno razrijeđena, eterična ulja koja su sigurna za upotrebu u trudnoći su:
- citrusi (limun, naranča, mandarina, grejp, bergamot, limeta, neroli, petitgrain)
- lavanda prava
- kamilica njemačka i rimska
- geranij
- ylang ylang
- đumbir
- crni papar
- slatki mažuran
- sandal
- tamjanovac
- benzoin
Također, kad je potrebno (npr. u slučaju prehlade) u balzamu ili difuzeru mogu se sigurno koristiti prirodna eterična ulja:
Eterična ulja koja u trudnoći treba izbjegavati
Za vrijeme trudnoće nikako se ne preporučuje koristiti eterična ulja koja potiču menstruaciju, koja mogu izazvati promjene u DNA molekuli i eterična ulja koja se ni inače ne preporučaju za svakodnevnu upotrebu. Eterična ulja koja je potrebno izbjegavati su:
- anis
- komorač
- muškatna kadulja
- ljekovita kadulja
- bosiljak
- estragon (kemotip metil kavikol)
- origano
- tuja
- breza slatka
- kamforovac
- izop
- vratić
- pravi pelin
- divlji pelin
- timijan (osobito kemotip timol i tujanol)
- cimetovac
- kumin
- klinčićevac
- zimzelen